גמילה מחיתולים – כיצד עובד התהליך?

אחד הנושאים המאתגרים איתו ההורים מתמודדים, הוא הגמילה מחיתולים.
זהו תהליך משמח המסמל התבגרות, התפתחות של הילד/ה אך בו בעת זהו תהליך שיכול להיות מלחיץ ומתסכל. הן את הילד/ה והן את ההורה. אך זה לא חייב להתנהל כך.
בשלב הנוכחי של חייהם, קיימת יכולת ההבנה והשיח (ברמה מסוימת כמובן). לכן, על מנת להימנע מתהליך גמילה מחיתולים ארוך ומתסכל, חובה עלינו ההורים לשוחח עימם על כך לפני. בנוסף יש לשים לב למסרים אותם אנו מעבירים במהלך התהליך. כמובן שמתלווים לכך שלבים מפורטים יותר וטיפים מועילים, אך אבני היסוד העיקריות לתהליך בריא, טמונות שם.
בסופו של דבר, בדומה לייעוץ שינה, אנו מעוניינים שהילד יהפוך לאחראי ועצמאי. כפי שהוא למד להירדם באופן עצמאי, כך הוא ילמד לגשת לשירותים באופן עצמאי ויהיה אחראי לעשיית הצרכים בעצמו.

אז איך עושים זאת? שאלה מעולה!
בואו נתחיל!

המפגש הראשון

המפגש הראשון בתהליך גמילה מחיתולים הוא מפגש היכרות ותיאום ציפיות האורך כשעה וחצי. מפגש פרונטאלי בקליניקה או באמצעים טכנולוגיים (נתון לשיקולכם).

במידה וקיימים שני בני זוג, העדיפות תהיה ששניהם יגיעו למפגש, מהסיבה הפשוטה שחייב להיות יישור קו מחשבתי בבית. מסרים סותרים יבלבלו את הילד/ה ויגרמו לתהליך גמילה מחיתולים ארוך יותר.
טרם המפגש אני מבקשת מכם למלא שאלון מידע קצר. השאלון עוסק בעיקרו בפרטים "יבשים", כמו פרטים אישיים שלכם והילד/ה. מעבר לכך, אתם מוזמנים לכתוב גם את המצב המצוי והרצוי או כל דבר רלוונטי לדעתכם.
מילוי השאלון מצמצם את זמן ההיכרות הראשונית ומפנה לנו זמן רב יותר להתעסק בעיקר- כיועצת גמילה מחיתולים חשובה לי מאוד היכרות אישית מעמיקה (מהם הצרכים והרצונות שלכם וילדיכם?), להבין את האתגרים איתם אתם מתמודדים כמשפחה ולהכין תכנית עבודה להמשך.

למילוי השאלון לחץ כאן

לאחר שהבנתי את סיבת הפנייה ואספתי את כל המידע הרלוונטי, אני עונה על כל מה שמטריד אתכם ובונה תכנית גמילה מחיתולים אישית שתלווה אותנו במפגשים הבאים (כמובן שהתכנית דינמית ויכולה להשתנות בהתאם לפידבקים מצד המשפחה).
במהלך המפגש אתם מקבלים כלים להתמודדות עם האתגר, כאשר כבר בסיומו של המפגש אתם יכולים ליישם.

המפגשים הבאים

בדומה להדרכת הורים, גם כאן המפגשים הם פרונטאליים.
במפגשים הללו אנו מנתחים יחד, האם המשפחה הצליחה ליישם את הנאמר במפגש הקודם? במידה וכן, האם נגרמו שינויים? במידה ולא, אנו נבצע ניתוח לסיבות שגרמו לחוסר ההצלחה ונמשיך בפגישות על פי הצורך.

חשוב לי להסביר- הפתרון/ המצב המיוחל אינו מגיע תוך מפגש אחד, וזה בסדר.
אנו רגילים לעבוד באופן אוטומטי. רגילים להגיב בדרך דומה בה הגיבו לנו בילדותנו. הדרך הזו לא תשתנה ביום וכנראה גם לא בשבוע. זהו תהליך שאנו צריכים להיות "פתוחים" לו. לשנות הרגלים שטבועים בנו שנים רבות- וזו אחת המשימות שלי בתור יועצת גמילה מחיתולים.

אני כאן בשבילכם לכל התייעצות או שאלה
מוזמנים לקרוא תגובות של משפחות שעברו איתי את תהליך הגמילה מחיתולים

שירלי וסרמן-לנץ | מדריכת הורים, יועצת שינה וגמילה מחיתולים